Cosmed K5 - Mikropolis

COSMED K5

COSMED K5

COSMED K5 – to efekt ponad 25 lat doświadczenia włoskiej firmy Cosmed w dziedzinie przenośnych systemów do badań wysiłkowych. Począwszy od K2 (1987r.) z pomiarem tylko O2, przez K4 (1994) z pomiarem O2 i CO2 oraz K4b2 (1997) który oferował dodatkowo pomiar „oddech po oddechu” i zintegrowany GPS, K5 jako czwarta generacja uznanego na świecie systemu stanowi podsumowanie wszystkich osiągnięć, oferując niezrównaną funkcjonalność, ergonomię i dokładność.

K5 został zaprojektowany do pomiaru parametrów metabolicznych (VO2, VCO2, Wentylacja Minutowa, tętno HR, wydatek energetyczny i wiele więcej) w warunkach laboratoryjnych oraz w ciężkim terenie. Doświadczenie firmy Cosmed pozwoliło stworzyć system oparty o najnowsze dostępne technologie oraz najnowsze odkrycia i zalecenia w dziedzinie badań wysiłkowych. Stanowi to doskonałe narzędzie dla profesjonalistów w dziedzinie sportu, naukowców i lekarzy pozwalające jeszcze dokładniej badać fizjologię wysiłku organizmu człowieka.

DESIGN I FUNKCJONALNOŚĆ

Kompaktowa konstrukcja z wbudowaną wymienną baterią jest lekka (poniżej 800g) i łatwa do założenia na zawodniku. Dodatkowo, system montażu oparty o standardowy system mocowania kamery, pozwala umieścić K4 na dowolnych akcesoriach do popularnych kamer (jak GoPRO) w dowolnym miejscu (ramy bieżni, ergometru lub wózka inwalidzkiego...). Jednostka główna K5 jest optymalnie wyposażona: dotykowy ekran LCD 3,5” do sterowania i podglądu parametrów na żywo, dwa ‘inteligentne’ akumulatory w zestawie, z własnym wskaźnikiem poziomu energii, oraz porty: słuchawki+mikrofon do komunikacji z zawodnikiem, TTL/HR do miernika tętna i EKG, oraz USB do komunikacji z komputerem. Całość konstrukcji jednostki głównej jest odporna na kurz i wodę, zgodnie ze standardem IP66.

DOKŁADNOŚĆ I NIEZAWODNOŚĆ

W najwyższej konfiguracji urządzenie posiada dwa tryby próbkowania gazu – patent IntelliMET® pozwala na pomiar oddech po oddechu lub za pomocą Dynamicznej Komory Mieszającej – do wyboru przez użytkownika. Szybkie i precyzyjne czujniki O2 i CO2 pozwalają na wyjątkowo dokładne pomiary. Procedura ich kalibracji przy pomocy gazu wzorcowego oraz kalibracji opóźnień została uproszczona i zautomatyzowana, a ponadto jeden dedykowany przycisk na urządzeniu pozwala na przeprowadzenie szybkiego autotestu diagnozującego parametry K5 (status sensorów, czas odpowiedzi, wilgotność, temperatura, ciśnienia na czujnikach itd...) – nawet w trakcie testu!

POŁĄCZENIA BEZPRZEWODOWE

Standardowo urządzenie wyposażone jest w transmisję Bluetooth® 2.1 o zasięgu ok. 40m – pozwala to na transmisję danych do komputera w czasie rzeczywistym bez użycia kabla. Moduł Bluetooth® LE używany jest do synchronizacji danych np. z EKG lub SpO2. Opcjonalny jest moduł dalekiego zasięgu Bluetooth® 2.1 LR pozwalający na transmisję danych na odległość do 900m. Obsługa technologii ANT+ umożliwia obsługę i synchronizację danych z 7 kanałów, z urządzeń takich jak mierniki tętna, mocy i momentu obrotowego w ergometrach, czujniki kadencji, dystansu itp.

NAWIGACJA I RUCH

System K5 jest wyposażony w zintegrowany GPS 10Hz oferujący dokładność wskazań prędkości na poziomie 0,1 m/s i pozycji do 2,5m. Współpracuje on z wewnętrznym czujnikiem barometrycznym, aby dokładnie określać wysokość npm i stopień nachylenia trasy sportowca. Ponadto wbudowane są trzy dodatkowe sensory: Akcelerometr 3D o zakresie ±8G (określanie kadencji itp.), Żyroskop 3D o zakresie ±2000o/s (określanie np. pozycji ciała) oraz Kompas 3D (zakres ±1000µT).

Bogate oprogramowanie OMNIA oferuje niemal nieograniczone możliwości analizy i opracowywania danych. Intuicyjny graficzny interfejs pozwala biegle poruszać się po wszystkich funkcjach systemu, ponadto OMNIA dostosowana jest do obsługi na dotykowym ekranie tabletu z WindowsTM – mobilność systemu jest niezrównana. Zarządzanie protokołem testu i podgląd parametrów odbywa się na żywo na ekranie komputera lub tabletu. Panel domyślny wyświetla 9 najistotniejszych wykresów na ekranie, jednak można ten układ dowolnie konfigurować, lub tworzyć i zapisywać własne układy do wyświetlania. Możliwe jest też oczywiście tworzenie własnych protokołów testu wysiłkowego dzięki prostemu, graficznemu edytorowi. Baza danych jest dobrze zabezpieczona – logowanie do programu odbywa się na różnych poziomach (Administrator, operator, technik...), do każdego konta można przypisać dane i funkcje, które program mu udostępnia. Baza SQL i standardy HipAA, EU95/46/CE gwarantują bezpieczeństwo.

Szczegółowa specyfikacja techniczna systemu COSMED K5

System CPET:COSMED K5
Pomiar przepływu powietrzaDwukierunkowa turbina cyfrowa
Turbina VO2MAX Ø28 mm
Zakres wentylacji0 – 300 l/min
Zakres przepływu0,08 – 20 l/s
Dokładność±2% lub 20ml/s dla przepływu, ±2% lub 200ml/min dla wentylacji
Opór własny<0.7 cmH2Ol/s @ 14l/s
Analiza tlenu
Typ czujnikaGFC Galvanic Fuel Cell - elektrochemiczny
Zakres pomiaru0 - 100%
Dokładność±0,02% dla pomiaru O2
Czas odpowiedzi t90120 ms
Analiza dwutlenku węgla
Typ czujnikaNDIR – absorbcja podczerwieni
Zakres pomiaru0 – 12%
Dokładność±0,02% dla pomiaru CO2
Czas odpowiedzi100 ms/td>
Dane ogólne:
Transmisja danych na odległośćTelemetria Bluetooth2.1+ EDR Class I – do 900m (opcja), GPS
Wyświetlaczdotykowy LCD 3,5”, 320x240 pikseli
Wymiary i masa64mm L x 174mm W x 111mm H, 780g z baterią
Komunikacja/Interfejs PCUSB, moduł Bluetooth2.1+ EDR Class II
Komunikacja z innymi źródłamisystem ANT+ (do 7 kanałów - opcja), Bluetooth LE
Akcelerometr3D o zakresie ±8G
Żyroskop3D o zakresie ±2000o/s
Kompas3D zakres ±1000µT
Odporność na warunki atm.Odporny na kurz i wodę wg. standardu IP66
Zakres temperatur użytkowania0 – 50oC
Zasilanie2 akumulatory Li-Ion 7,2V + stacja ładująca
Zakres temperatur użytkowania0 – 50oC
OprogramowanieW standardzie, COSMED Omnia 1.3

System posiada certyfikat CE oraz spełnia wymagania dyrektywy MDD 93/42EEC w zakresie urządzeń medycznych.

Galeria